Fizyoterapinin Temel Öğretisi: ‘’Hastalık Yoktur Hasta Vardır’’

Son zamanlarda ekran başında geçirilen uzun süreler, spor yaralanmaları ve birçok fiziksel rahatsızlık için doktorlar bizleri Fizyoterapistlere yönlendiriliyorlar. Peki bu süreç nasıl ilerliyor, bu yolda bizleri neler bekliyor? Merak edilen soruların cevaplarını Fizyoterapist İlknur Ocak Çan’ın Sesi Gazetesine anlattı…

Kısaca Bize Kendinizden Bahseder Misiniz?

Ben İlknur Ocak. Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünü kazandım, sadece üniversiteyi kazanmak ve bir bölümü bitirmiş olmak istemedim o nedenle katılabildiğim birçok kursa, derneğe, kuruluşlara katıldım. Mesleğimle ilgili derneklerin gençlik kurullarının yönetimlerinde bulundum, gönüllü stajlara katıldım, görebildiğim kadar çok ve fazla hasta görmeye çalıştım. Aslında durmadığım bir mesleki üniversite hayatı geçirdim diyebilirim, bölümümden de dereceyle 2019 yılında şeref öğrencisi olarak mezun oldum. 

Hangi Hastalıklar ve Şikayetler Daha Sık Görülüyor?

Bu sorunun cevabı aslında dönem dönem değişiyor diyebilirim çünkü stres, çalışma hayatı, çalışma koşulları, hava koşulları gibi birçok günlük hayat faktörü de bu değişkenlerin var olmasının nedeni. Ama genel olarak omurga problemlerinde bel-boyun fıtıkları, daralma , kayma, düzleşme gibi problemler, skolyoz, Kifoz, lordoz gibi hem estetik hem sağlık problemi olarak sayabileceğim omurga deformiteleri, ön çapraz bağ , menisküs yaralanmaları gibi diz problemleri ve birçok kalça ayak bileği omuz el bileği gibi eklemlerde görülen problemler ve kırıklar fibromiyalji gibi genel vücut ağrısı oluşturan romatolojik problemler, inme, MS ve çok fazla alt olanı olan nörolojik problemler gibi çok fazla hastalık sayabilirim ama iş şikayete gelince hastaların şikayetlerinin en büyük ortak özelliği ağrı yaşamaları ve günlük hayatlarında kısıtlılık çekmeleridir diyebilirim.

Hastaların Yaş Ortalaması Nedir?

Bilimsel çalışmalarda hastalık yatkınlıklarında yaş, cinsiyet, meslek gibi pek çok faktöre bakılmış ama benim gözlemlediğim en büyük yatkınlık nedenleri stres ve stres yönetimini kazanmış olmak. Hastalık olarak değil de şikayet olarak ele alalım, şikayetimizde bel ağrısı olsun; bel ağrısı önceden daha ilerleyen yaşlarda normal karşılanırken şu an yaş fark etmeksizin dışarıdan 10 kişiyi çevirsek 9’u daha önce böyle bir şikayet yaşadığını söyleyecektir. Ama tabii ki bir ağrıyı çok fazla kişinin yaşıyor oluşu o ağrının da normal olduğu düşüncesini oluşturmasın, bu sadece yaş ortalamasının olmadığını ve dış faktörlere ne derece maruz kalındığı önemli olduğunu vurgulamak için verdiğim bir örnek. Ama mesela skolyoz için söyleyebilirim ki daha gençlik ve çocukluk dönemlerinde özellikle telefon kullanımlarının artmasına bağlı daha fazla görülmektedir, bu durumda kemik hızının hızlı artışına kasların yeterli hızda uzayamaması gibi bir nedenle açıklanabilir ama bu tabii ki ilerleyen yaşlarda skolyoz görülmeyeceği anlamına da gelmemektedir. Yani genel olarak bir yaş ortalaması çoğu hastalık için bulunmamaktadır, hastalıklarda çevresel faktörlerin varlığı oldukça önemlidir.

Bir Fizyoterapist Tedavisi Nasıl Oluyor ve Hastalar Size Ne Kadar Süre Gelmeye Devam Ediyor?

Bizim ilk derslerimizde verilen en önemli bilgi şudur ki hastalık yoktur, hasta vardır. Yani her hasta kendine özeldir ve yeniden başlanması gereken bir kitap gibidir, o yüzden tedavi de çok bireysel bir süreçtir ama en önemlisi de hastanın başrol olduğu bir iyileşme sürecidir. Tabii özellikle bazı hastalıklarda ameliyat sonrasında izlenmesi gereken tedavi protokolleri ,hafta hafta yapılması gereken hareketler, yüklenmeler bulunmaktadır ama insan biyopsikososyal bir canlıdır o nedenle bu süreçlerde de değişime gitmemiz gereken durumlar yaşayabiliriz.

Fizyoterapi İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar?

Sağlık istismara oldukça açık bir konu maalesef ki. Fizik tedavi bir bilimdir ama dışarda fizik tedavi adı altında yapılan çoğu reklam benzeri tedavi bilimsel temeli olmayan takipçi çekmek amacıyla yapılan hareketlerdir. O nedenle bana genelde sosyal medyadan bakın bu kişi böyle diyor diye gösterilen birçok video bulunmaktadır. Örnek verecek olursam umut tacirliğine de girdiğini düşündüğüm beş yıldır çekilen ağrıların tek seansta geçmesi başlığı altında çekilen yanlış tedavi uygulamaları da diyebilirim. Üstelik elinize ufak bir kesi atılsa bile iyileşmesi için belirli bir zamana ihtiyaç duyurulurken yapılan bu tip videolar şu anki en doğru bilinen yanlışlardan biridir diyebilirim.

Hastalar Hangi Durumlarda Fizyoterapiye Yönlendiriliyor?

Aslında multidisipliner yaklaşımlar sayesinde artık çoğu hasta fizik tedaviye yönlendiriliyor ama özellikle ağrı, hareket kısıtlılığı gibi şikayetlere sahip olan hastaları, duruş bozuklukları yaşayanları,-yaralanma, incinme ve kaza sonrası gibi rehabilitasyon süreçlerini de içeren hastaları - nörolojik bir problem yaşamış hastaları , sedanter yaşama sahip kişileri gibi tanısını almış hastalıklara sahip kişiler doktorlarımız tarafından fizik tedaviye oldukça fazla yönlendiriliyor.

Fizik Tedavi Sürecinde Hastalar Nelere Dikkat Etmeli?

Bu konuyla ilgili çok, uzun ve detaylı konuşurum genel olarak. Tedavi sürecini destekleyen şeyleri uzunca anlattıktan sonra en çok neler yapmaması gerektiğini de anlatmam gerekir ve özellikle problemi arttıran ya da başlatan bir durum varsa onu bulmam gerekir bir terapist olarak. Ayrıca günlük hayat önerilerini hastanın de içinde bulunduğu durum ve koşullara göre vermem gerekir ki burada da bana en yardımı dokunan şey doğru değerlendirme ve doğru soruları sormaktır. Değerlendirme de hastayla tanıştığımız andan itibaren başlayan bir süreçtir.  Kişiye göre oluşturulan bireysel bir plandan bahsediyorum aslında ama genellemem gerekirse her tedavi sürecindeki hastaya mutlaka su tüketimlerini arttırmalarını, verdiğim egzersizleri düzenli yapmalarını, ağrıyı arttıran yada oluşturan aktivitelerde dinlenmelerini veya gerekirse iyileşme sürecinde o aktiviteyi bırakmalarını öneriyorum, yapılmaması gereken günlük hareketlerin neler olduğunu anlatıyorum, günlük hayatta bulundukları ya da ev koşullarındaki ergonomik durumları tek tek anlatıp bunları gerekirse kendilerine göre düzenlemelerini istiyorum yani bu söylediklerime dikkat etmemeliler diyebilirim.

Fizik Tedavide Son Kullanılan Teknikler Neler?

Bu terapistin kendi seçtiği bir yol aslında ve konsept eğitim programları oldukça artmış durumda ama asla değişmeyecek ve konsept eğitimlerinde ilk koşulu sayılan en önemli şey kişiye göre belirlenen egzersizdir yani en yenisi değil en iyisini seçmek en doğru iyileşme yolculuğu olacaktır.

Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkürler

Ben teşekkür ederim, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

28 Nis 2024 - 09:00 -

Mahreç  Candan Türkozan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çan'ın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çan'ın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çan'ın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çan'ın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.