CHP Çanakkale Milletvekili Ceylan'dan Bakan Yumaklı'ya Soru Önergesi

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Bursa-Çanakkale yolunda yaşanan drenaj sorunları ve tarım alanlarının etkilenmesi konusunu meclis gündemine taşıdı. Yol yapımı ve arazi toplulaştırma çalışmalarının tarım alanlarını nasıl etkilediği ve çözüm önerileri tartışıldı.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan; Bursa-Çanakkale yolunda yeteri kadar menfez olmadığı ve doğal drenaj kanallarının yok olduğu iddiasını meclis gündemine taşıdı.CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Biga’nın Hacıköy ve Bahçeli köylerinde, Bursa-Çanakkale yolunda yeteri kadar menfez olmaması ve kapatılan dereler nedeniyle doğal drenaj kanallarının da yok olduğunu, yaklaşık 4 bin dekar tarım arazisinin sular altında kalarak ekilemez hale geldiğini söyledi.

Özgür Ceylan, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede, “Bahsi geçen alanda ivedilikle drenaj kanallarının yapılarak arazinin ıslahı için ne gibi tedbirler alınmıştır? Bu sorun nedeniyle şu an çeltikten başka bir şey ekilemez durumda. Bu arazi sahipleri ne ekecek?” diye sordu.
"Diğer bölgelerde de benzer riskler var"

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Bursa – Çanakkale yolunun yapımı sonrasında bazı derelerin kapanması ve bölgede yapılan arazi toplulaştırma çalışmaları esnasında doğal dereler vasıtasıyla sağlanan drenaj dikkate alınmadan bahse konu dere yataklarının arazi olarak değerlendirildiğini belirterek, yaklaşık 60 bin dekar tarım arazisinde, 15 köyün ekilebilir alanlarında, üretim yapılamama durumu ile karşı karşıya kalındığını iddia etti. Özgür Ceylan, Tarım Bakanı Yumaklı’nın cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde konuyu gündeme getirerek, “An itibariyle Hacıköy ve Bahçeli köylerinde yaklaşık 4 bin dekar tarım arazisi Bursa-Çanakkale yolunda yeteri kadar menfez olmaması ve kapatılan dereler nedeniyle doğal drenaj kanalları yok edildiğinden sular altında kalmış ve artık ekilemiyor. Toplulaştırması yeni biten Gümüşçay, İdriskoru, Çeşmealtı, Çavuşköy’de benzer bir riskin olduğu ifade ediliyor” iddiasında bulundu.

"Bu durumun meydana gelmesinde kusurlu idare hangisidir"

Özgür Ceylan önergede, Bahçeli ve Hacıköy civarındaki köylülerin sular altında kalan ekilebilir alanlarda ürün ekemediklerini, DSİ’ye başvurduklarını ancak şu ana kadar bir çalışma yapılmadığını ifade ettiklerini belirtirken, “Bahse konu bölgedeki araziler kurum yetkililerince yerinde incelenmiş ve sorunun sebepleri tespit edilmiş midir? Şayet durum tespiti yapıldı ise yaşanan sorunun ana kaynakları nelerdir? Yöre insanın bahsettiği gibi yol çalışması esnasında gerekli mühendislik kurallarına riayet edilmeden, gerekli menfezler yapılmayarak suyun doğal akışının kesilmesi, etkili olmuş mudur? Bu durumun meydana gelmesinde kusurlu idare hangisidir?” diye sordu.

"Üreticilerin ekim yapamamaktan kaynaklanan zararlarını kim karşılayacak"

Özgür Ceylan, arazi toplulaştırma çalışmaları esnasında doğal derelerin göz ardı edilmesi olağan bir yaklaşım olup olmadığı hakkında bilgi isterken, “Söz konusu alanda toplulaştırma çalışmaları yapılırken DSİ ya da Proje idaresi 'Arazi Toplulaştırması ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Uygulama Yönetmeliği' hükümlerine uygun hareket etmiş midir?” diye sordu. CHP’li Özgür Ceylan Arazi Toplulaştırması ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Uygulama Yönetmeliği’nin 20. Maddesinde geçen “Arazi toplulaştırma projesinin araziye uygulanmasında, verimin artması, sulama randımanı ve sulama oranının yükseltilmesi,” ibaresinin yanlış yorumlandığını ileri sürerek, “Proje idaresinin veya DSİ’nin anladığı arazinin doğal drenajını sağlayan dereleri hiçe sayarak doğal havuz oluşturmak mıdır? Üreticilerin ekim yapamamaktan kaynaklanan zararlarını kim karşılayacaktır?” diye sordu.

"Şu an çeltikten başka bir şey ekilemez durumda"

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan önergede bahsi geçen alanda ivedilikle drenaj kanallarının yapılarak arazinin ıslahı için ne gibi tedbirler alındığı hakkında bilgi isterken, “Bu sorun nedeniyle şu an çeltikten başka bir şey ekilemez durumda. Bu arazi sahipleri ne ekecek? Bakanlık olarak yazlık ürün ekmek isteyen arazi sahiplerine mayıs ayına kadar bu sorunu çözmeyi taahhüt edebilecek misiniz?” diye sorarak konunun takipçisi olacağını ifade etti.

12 Şub 2024 - 20:15 Çanakkale/ Çanakkale- Gündem

Mahreç  Candan Türkozan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çan'ın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çan'ın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çan'ın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çan'ın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.