58 Yıl Önce İnsanlığa Görüşleriyle İlham Olan Ünlü Lider; Malcolm X

ABD'de, tam 58 yıl önce New York'ta bir konferans sırasında suikasta uğrayan sivil haklar mücadelesinin karizmatik figürü Malcolm X, hala yaşamı ve mücadelesiyle insanlığa ilham vermektedir. Malcolm X, cesareti, adalet arayışı ve sınırsız mücadele azmiyle hatırlanır. Hayatı boyunca ırkçılığa, eşitsizliğe ve adaletsizliğe karşı savaşmış ve siyahilerin haklarını savunmuştur.

58 Yıl Önce İnsanlığa Görüşleriyle İlham Olan Ünlü Lider; Malcolm X
58 Yıl Önce İnsanlığa Görüşleriyle İlham Olan Ünlü Lider; Malcolm X
+1
Haber albümü için resme tıklayın

58 Yıl Önce İnsanlığa Görüşleriyle İlham Olan Ünlü Lider; Malcolm X

19 Mayıs 1925 tarihinde doğan Malcolm X, Amerikalı siyasetçi ve insan hakları savunucusu olarak dünya genelinde tanınmıştır. Gerçek adı Malcolm Little olan bu önemli figür, Müslüman olduktan sonra El-Hac Malik el-Şahbaz adını almıştır. Malcolm X, sadece siyahilere değil, tüm insanlara eşit haklar tanınması için büyük mücadeleler vermiştir. Güçlü hatipliği ve etkileyici sözleriyle her dönemde büyük ilgi görmüş ve ilham vermiştir. Malcolm X, yaşamı boyunca hakkı ve adaleti savunmuş, toplumun vicdanını sorgulamaya yönlendiren önemli bir lider olarak hatırlanmaktadır.

Malcolm X'in hayatı, genç yaşta yaşadığı zorluklarla başlamış ve devam etmiştir. Altı yaşındayken babasını kaybetmiş ve ardından annesinin hastalığı nedeniyle koruyucu aileye verilmiştir. On üç yaşındayken annesinin hastalığı sebebiyle akıl hastanesine yatırılmıştır. Genç yaşta yaşadığı bu travmalar, ilerleyen yıllarda onun hayat görüşünü ve mücadele ruhunu etkilemiştir. 1946 yılında 20 yaşındayken hırsızlık ve tecavüz suçlarından dolayı hapishaneye girmiştir. Hapishanedeyken, siyasi düşünceleri şekillenmeye başlamış ve İslam Ümmeti hareketine katılmıştır. 1952 yılında şartlı tahliye edildikten sonra siyahi hakları mücadelesinde etkin bir rol oynamıştır. Malcolm X, siyahilerin üstünlüğünü savunmuş ve İslam ümmeti öğretileri doğrultusunda yeni fikirler geliştirmiş, bu sayede geniş kitlelerin dikkatini çekmiştir.

58 Yıl Önce İnsanlığa Görüşleriyle İlham Olan Ünlü Lider; Malcolm X

Malcolm X, siyah ve beyaz Amerikalıların ayrılması gerektiğini savunan öğretiye inanmış ve sivil haklar hareketinin ırksal bütünleşme vurgusuna karşı çıkmıştır. Eşitsiz sınıf ve zümre politikasını savunarak, toplumda adalet ve eşitlik mücadelesi vermiştir. Ancak, 1964 yılında Elijah Muhammed ve İslam Ümmeti ile ilgili öğretilerin gerçeklerle uyumsuz olduğunu fark ederek büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştır. Sonuç olarak, bu hareketten ayrılarak grubun öğretilerini reddetmiş ve kendi düşünceleri doğrultusunda yol almaya karar vermiştir. Malcolm X'in bu kararı, onun kişisel ve siyasi evriminde önemli bir dönüm noktası olmuştur.

Malcolm X‘in siyasi yaşamı ve felsefesi

Malcolm X'in siyasi yaşamı ve felsefesi, akımlardan ayrıldıktan sonra yeni bir evrim geçirmiştir. Sünni İslam ile tanıştıktan sonra Orta Doğu ve Afrika'da çeşitli dini organizasyonlarda yer alarak mücadelesine devam etmiştir. Müslüman Camisi adlı bir şirket kurarak Afro-Amerikan Birliği Örgütü'nü oluşturmak için Amerika'ya dönmüştür. Pan-Afrikanizm felsefesi çerçevesinde özellikle siyahilere yönelik haklarını savunmuş ve kendi kaderini tayin etme hakkının önemini vurgulamıştır. Malcolm X'in ırkçılığı reddeden söylemleri ve düşünceleri dünya genelinde büyük yankı uyandırmıştır. Kendi hatalarını kabul eden ve sınıfsal ayrıma maruz kaldığını dile getiren Malcolm X, düşünceleri ve kişisel evrimiyle siyasi sahnedeki önemli bir figür olmuştur.

58 Yıl Önce İnsanlığa Görüşleriyle İlham Olan Ünlü Lider; Malcolm X

Malcolm X‘in doğumu ve ailesi

Malcolm Litte, 1925 yılında Grenada'da doğmuş ve çocukluk ile gençlik yıllarını büyük bir mücadele azmiyle geçirmiştir. Georgia doğumlu Louse Norton Little ve Earl Little'ın dördüncü çocuğu olarak Omaha'da dünyaya gelmiştir. Babası Earl Little, tam bir Pan-Afrikanizm taraftarı olarak tanınmıştır. Malcolm, çevresindeki etkilerle büyümüş ve Universal Negro Improvement Association lideri Marcus Garvey'e büyük bir hayranlık duymuştur. Babası Earl Little'ın üç kardeşinin beyazlar tarafından öldürüldüğünü belirtmiş ve Ku Klux Klan'ın tehdit ve propaganda faaliyetlerinin topluluk için bir sorun teşkil ettiğini ifade etmiştir. Malcolm X'in gençlik yıllarında yaşadığı bu deneyimler, ilerleyen yıllarda mücadeleci ve cesur bir lider olmasında etkili olmuştur.

58 Yıl Önce İnsanlığa Görüşleriyle İlham Olan Ünlü Lider; Malcolm X

Malcolm X’in çocukluğu ve gençliği

Earl ve ailesi, Milwaukee'den Lansing'e taşındıktan sonra sık sık ırkçı saldırılara maruz kalmıştır, özellikle siyah Lejyon tarafından saldırılarla karşı karşıya gelmiştir. 1929 yılında evleri yıkılan aile, sınıf çatışmalarının etkisi altında yaşamış ve çeşitli olaylarla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Malcolm henüz 6 yaşındayken, resmi kaynaklarda tramvay kazası sonucu ölmüştür. Ancak, babasının ölümüyle ilgili olarak siyah düşmanlarının parmağının olduğu düşüncesi kulaktan kulağa yayılan söylentilerle güçlendirilmiştir. Bu olaylar, aile üzerinde büyük bir etki bırakmıştır. Ekonomik zorluklarla mücadele ettikleri bir dönemde, yaşam sigortası kapsamında ödenen aylık 18 dolarlık maaş, aileye bir nebze de olsa destek olmuştur. Bu erken yaşta yaşanan travmatik deneyimler, Malcolm'un ruh dünyasında derin izler bırakmış ve ilerleyen yıllarda siyasi ve sosyal mücadelesini şekillendirmiştir.

09 Şub 2024 - 13:36 - Dünya

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çan'ın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çan'ın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çan'ın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çan'ın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.