Sıcak Yemeğe Üflenir mi? Zararı Var mıdır?

Özellikle annelerin çocukların yemeklerini soğutmak için kullandığı bir yöntemdir üflemek. Peki bu yöntem doğru mu? Üfleyerek yemeğimizi kirletebilir miyiz?

Sıcak Yemeğe Üflenir mi? Zararı Var mıdır?
Sıcak Yemeğe Üflenir mi? Zararı Var mıdır?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

yemeğe üflemek

Üflüyoruz ama Tehlikeli Sonuçları Olabilir

Alışkanlıklarımız bizi yönetir. Kötü alışkanlık denildiğinde ilk akla gelen bağımlılıklarımız olur ama tehlikeli alışkanlıklarımız arasında yemeğe üflemek de var.

Yemeğimizi kirletiyor olabiliriz mesela üflerken. Profösörlerin bu yönde çok ciddi uyarıları var. Ağızdaki mikropların üfleyip püflemekle çevreye bulaştığını belirterek, vatandaşlara bu konuda dikkatli olmalarını öneriyorlar. Özellikle kalabalık ortamlarda hastalıkların yayılmasını ve geçişini tetikleyebilir. Bu nedenle çok fazla üfleyip püflememek gerekir. 

Sıcak Yemeğe Üflenir mi? Zararı Var mıdır?

Bilinç Altımıza Yerleşmiş

Çoğu kişi bilinçsizce, farkında bile olmadan birçok şeye üflüyor. Ayrıca üflediğimizde temizleniyor düşüncesi var bilinçaltımızda. Örnek verecek olursak, yere bir şey düşüyoruz 'üfleyiver geçer' diyoruz. Ya da bir doktorun örneklendirdiği 4. Sınıf tıp öğrencisinin enjektörün ucuna üflemesi gibi.

 

Sıcak Yemeğe Üflenir mi? Zararı Var mıdır?

Osmanlı’da Sofra Adabı

Yemek yemek yalnızca yaşamsal devamlılığımızın bir gerekliliği değil aynı zamanda sosyal hayatımızın bir parçasıdır. Bu bağlamda sofra adabı öğretile gelir geçmişten günümüze.

Tarihimize baktığımızda bunun en önemli örnekleri de Osmanlı Mutfağı’ndandır.

Osmanlı’da sofra adabı da yemek kültürü de insan yaşamında önem arz ederdi. XI. Yüzyıldan günümüze Osmanlı’dan bizlere kalan bu miras, hayatımızın büyük bir kısmını kaplıyor aslında. Biz farkında olmasak da uyguladığımız birçok kural var.

Büyükler gelmeden yemeğe başlanmadığı kuralı gibi mesela.

Osmanlı dönemi sofra adabı, padişahların ve devlet büyüklerinin yemek alışkanlıkları etrafında şekillendi. Toplumsal düzenin bir yansıması olarak, sofra adabı belirli kurallar ve ahlaki değerlerle şekilleniyordu.  Yemeği üflemeden yemek de Osmanlı’nın kuralları arasında idi.

 

Sıcak Yemeğe Üflenir mi? Zararı Var mıdır?

 Yemeğe Üflemek Caiz mi?


Yemeğe ve suya üflenmemesi Peygamberimiz'in (asm) tavsiyelerindendir. Sıcak yemeğe üflenince yemeğin haram olması söz konusu değildir. Yemeğe üflemek yalnızca yemek adabına ve Peygamberimizin tavsiyesine uymamak olur. Yemeğe üflememek Peygamberimizin bir emri değil tavsiyesidir.,

Peygamberefendimiz (sav) bizi bu konuda uyarmıştır.

Resulullah (sav) buyurdular ki:

"Sıcak yemek yemekten sakının! Çünkü o bereketi giderir. Soğutarak yemeyi tavsiye ederim. Çünkü o daha çok içe siner, bereketi daha büyüktür." [Suyûtî, Câmiu's–Sagîr, (Feyzü'l–Kadir'le birlikte), 3/120, Hadîs No: 2896] 

Sıcak Yemeğe Üflenir mi? Zararı Var mıdır?

Sünnet-i Seniyye ve Bilinçli Beslenme

Hazreti Peygamber'in (S.A.V) sözleri, tasvip ettikleri ve fiilleri için Sünnet-i Seniyye denir.

Peygamberimizin (asm) sofra adabıyla ilgili öğütleri, sadece geleneksel kurallar değil, aynı zamanda sağlıklı yaşam prensipleridir. Beslenmemiz ile ilgili Sevgili Peygamberimiz (sav)’ in bize çokça tavsiyede bulunmuştur. İşte bazıları;

"Ümmetim hakkında korktuğum şeylerin en korkuncu (tehlikelisi) şunlardır: Karın büyüklüğü (göbek bağlamak), çok uyku, (maddi ve manevî) tembellik ve yakîn (iman) zayıflığıdır." (Suyuti, Fethu'l-Kebir, 1/58)
"Ademoğlu karnından daha kötü bir kap doldurmamıştır. Oysa ki Ademoğlu için belini doğrultacak birkaç lokma yeterlidir. Şayet mutlaka yemesi gerekiyorsa, o zaman (midesinin) üçte birini yemek, üçte birini su, üçte birini de nefes için ayırsın." (Tirmizi, Zühd, 47) buyurmuşlardır.
"Mü'min bir mideyle (bir kişilik) yer (içer), kâfir ise yedi kişilik yer (içer)." (Buhari, Et'ıme, 12),
"İki kişinin yiyeceği üç kişiye, üç kişinin yiyeceği de dört kişiye yeter." (Buhari, Etıme, 11)
"Kişinin her iştahını çekeni yemesi israf olarak yeter." (İbn Mace, Et'ime, 51) buyurmuşlardır.
Peygamberimiz (sav) Müslümanların obur olmaması gerektiğine işaret etmişlerdir.

30 Oca 2024 - 14:33 - Kültür Sanat

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çan'ın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çan'ın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çan'ın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çan'ın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.