Çanakkale Saat Kulesi: Tarih Kokan Bir Simge

Çanakkale Saat Kulesi, II.Abdülhamit'in özel emriyle 1896'da inşa edildi. Ayvalık kesme taşından yapılan kule, şehrin merkezine tarihi bir dokunuş katıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Çanakkale Saat Kulesi, şehrin tarihine tanıklık eden önemli bir simgedir. II.Abdülhamit'in emriyle, Sancakbeyi Cemil Paşa tarafından 1896 yılında İtalyan Vitalis Gaptiorele'nin desteğiyle inşa edilmiştir. Bu tarihi yapı, Çanakkale'nin merkezinde, feribot iskelesine oldukça yakın bir konumda yer almaktadır.

Çanakkale Saat Kulesi: Tarih Kokan Bir Simge

Ayvalık kesme taşından yapılan kule, beş katlı ve 20 metre yüksekliğindedir. Kare planlı olan yapı, yukarıya doğru incelerek estetik bir görünüm sunar. Kulenin ilk katında bir çeşme bulunmaktadır ve bu çeşmenin üzerinde II.Abdülhamit Han'ın tuğrası ve kitabesi yer almaktadır. İkinci katında balkonu bulunan kule, ikinci ve üçüncü katlarda hafif sivri kemerli ve aydınlık pencerelere sahiptir. Saat kulesinin en üst katında ise çanın asılı olduğu çokgen gövdeli ve kubbeli bir köşk bulunmaktadır. Çanın altında ise yuvarlak kadranlı saatler yer almaktadır.

Çanakkale Saat Kulesi Detayları

Çeşmenin yer aldığı ilk kat, diğer katlardan daha yüksek ve geniş bir tasarıma sahiptir. Kulenin gövdesi ise enine silme taşlarla beş kata ayrılmıştır. İlk katın genişliği diğer katlardan farklıdır ve üzerinde 2. katın balkonunu destekleyen konsollar bulunur. Diğer katlarda ise süslemeler daha küçük boyutludur.

Çanakkale Saat Kulesi: Tarih Kokan Bir Simge

Üçüncü katta basit bir silme altı süslemesi olan kirpi saçak bulunmaktadır. Sonradan eklenen 4. katta ise köşelerde dört sütun dekoratif olarak kullanılmıştır. Sekizgen olan 5. katın kubbeye benzer bir yapısı vardır ve her yüzünde turkuaz renkli Çanakkale seramikleriyle kapatılan açık kısımlar bulunmaktadır.

Çeşmenin oyukları, üç ince kaval silmenin u biçiminde çeşmeyi saran sivri kemerli bir formdadır. Beyaz mermerden yapılan çeşme, dikdörtgen süslemesi olmayan aynası, yalağı ve yenilenen lülesi ile dikkat çeker.

Çanakkale Saat Kulesi: Tarih Kokan Bir Simge

Çanakkale Saat Kulesi Kitabesi

Çanakkale saat kulesi kitabesi bu çeşmenin alınlığında yeşil bir zemindedir. Üzerine altı satır ve 24 kartuş içerisinde verilmiştir. Kitabe metninin hemen üzerinde II. Abdülhamit’in tuğrası bulunmaktadır.

Ayrıca kulenin kitabesinde şu gazel yazmaktadır.

Bir şehin şâhın zülâli himmeti/Eyledi reyyan mülk-ü milleti/Bâreka’llâh hazret-i Abdülhamid/Oldu her ferdin medar-ı rahatı

Ya İlahi sen bağışla millete/İştimâl etti cihana nimeti/Munteşir envar-ı şâdî ser-te-ser

Herkesin artmakta mes’ûdiyeti

O makarim pişe hayr-endişenin/Ola bir yıl ömrünün her saati/Bunda saat var rasad var nâzırâ/Çeşme var âyine var kıl dikkati

Bir de âfât-ı savâ’ikden masun/Eylemek üzre konuldu âleti/Bâ-husûs itdi Cemil Paşa gibi/

Bende-i gayret-veri çok hizmeti

Hz. Mevla müyesser eylesin/Nice ömr âna o âlî hasleti/Hâme-rân ol Zevkiyâ şükran ile/

Asdikânın işte budur zimmeti

Altı tenzil eyleyib tarihini/ söyle ya hu geldi eşref saati/ Sene 1313/ Ketebehü Recep Yesari

Çanakkale Saat Kulesi: Tarih Kokan Bir Simge

Bu kitabeyi biraz sadeleştirecek olursak şu şekilde yazabiliriz;

Padişahlar padişahının himmeti ile (yardımı ile) tatlı suyu/ Suya doydurdu bütün memleketi/ Allah mübarek etsin Hazreti Abdulhamid/ Oldu herkesin rahatlık sebebi

Ya ilahi sen bağışla milleti/ çevirdi dünyaya nimeti/ yayıldı sevinç ışığı baştan başa/ Herkesin artmakta mutluluğu

O cömertliği huy edinmiş iyiliği düşünür/ Olsun bir yıl ömrünün her saati/ bunda saat var rasad var bakana/ çeşme var ayna var dikkatle bak

Bir de semavi afattan (yıldırım gibi) korunaklı/ korunmak üzere konuldu aleti/ Hususen cemil paşa gibi etti/ Gayretli kul çok hizmeti

Hazreti Mevlana kolaylık eylesin/ nice saadeti o yüce ahlakıyla/ Baş göz ol zevk ile şükran ile/ işte dostların budur mesuliyeti

Kaynak:Geziloji- Osmanlıca.Ögren

23 Oca 2024 - 10:15 - Kültür Sanat

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çan'ın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çan'ın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çan'ın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çan'ın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.