Kazdağları İçin Halk Ayakta: "Kaynaklarımız Beşli Çeteye Peşkeş Çekiliyor!"

Çanakkale'de vatandaşlar, Kazdağları'nda yapılması planlanan maden projesine karşı eylem düzenledi, doğal kaynakların korunmasını talep etti.

Kazdağları İçin Halk Ayakta: "Kaynaklarımız Beşli Çeteye Peşkeş Çekiliyor!"
Kazdağları İçin Halk Ayakta: "Kaynaklarımız Beşli Çeteye Peşkeş Çekiliyor!"
+4
Haber albümü için resme tıklayın

ÇANAKKALE'de Kazdağları'nı korumak isteyen vatandaşlar, çevrelerine zarar verecek madencilik ve enerji santrali projelerine karşı sokağa çıktı. "Kaynaklarımız beşli çeteye peşkeş çekiliyor" sloganıyla düzenlenen eylemde, vatandaşlar, bölgenin doğal zenginliklerinin maden şirketlerinin karı uğruna kurban edilmesine tepki gösterdi. Bu eylem, Bayramiç ve Çan ilçelerine bağlı üç köyün yok olma tehlikesi altında olduğu ve Bayramiç su havzası üzerinde Cengiz Holding'e ait Truva Bakır A.Ş. tarafından planlanan Halilağa Bakır Madeni projesine karşı düzenlendi.

kazdağları2

Katılımcılar, maden projesinin yöre halkının yaşamını, doğal kaynaklarını ve tarım alanlarını tehdit ettiğini vurguladı. Kazdağları Ekoloji Platformu bileşenleri, Çanakkale merkezli sendika, oda, dernek ve siyasi parti temsilcileri, Çanakkale İskele Meydanı'nda gerçekleştirilen eylemde, projenin iptali için açılan ilk davayı kazanmalarına rağmen, proje sahibi şirketin projede ısrar ettiğini belirtti. Eylemde, "Yöre halkının tüm itirazlarına rağmen, 55 köyü etkileyecek ve yörenin tüm su kaynaklarını tüketecek bu proje devam ediyor" ifadeleri kullanıldı.

kazdağları3

5 Aralık'ta yapılacak olan bilirkişi keşfi öncesi gerçekleştirilen bu eylem, Kazdağları'nın doğal ve kültürel varlıklarını korumak için mücadele eden çevreci grupların ve yerel halkın sesini yükseltti. Eylemciler, davacılar ve yaşam savunucuları olarak keşifte yer alacaklarını ve doğal kaynakların korunması için mücadeleye devam edeceklerini ifade ettiler.

kazdağları4

‘Şirket başka maden ruhsatları için de başvuru yapıyor’


“Henüz dava süreci devam ederken şirket Çevre Etki Değerlendirme süreçlerinden kaçarak madene su sağlamak için DSİ ile yaptığı protokol kapsamında, gölet inşaatlarına ve Çan’ın can damarı olan Kocabaş Çayı’ndan su almak için kanal yapımı işlemlerine başlamış ve bu amaçla ağaç keserek ve arazi düzleyerek şantiye kurmuştur. Mahkeme kararı beklenmeden yapılan bu işlemler hukuka aykırıdır ve kabul edilemez. Ayrıca şirket yakın köylerde başka maden ruhsatları için de başvuru yapmakta yok edeceği alanı giderek genişletmek istemektedir.”

kazdağları5

‘Şirket taraftar oluşturmak istiyor’


“Cengiz Holding’a ait olan Truva Bakır A.Ş.’nin kamuoyu yaratmak için daha önce yörede köylülere erzak kuponu dağıttığı, yemek organizasyonları yaptığı, köy muhtarlarını yanına almak için çeşitli geziler düzenlediği, kamunun yapması gereken altyapı işlerini yaptığı bilinmektedir. Şirket bu tür faaliyetleri ile bölgenin idam fermanı olan Halilağa Bakır Madeni Projesi için tepkileri sönümlendirmeyi, taraftar oluşturmayı amaçlamaktadır. Bayramiç Ziraat Odası’na yapılan drone bağışı da bu faaliyetlerden birisidir.”

“Maden projesi için açılacak 200 metre derinliğindeki devasa çukur, maden 20 yıl sonra kapansa bile asit gölü olarak varlığını devam ettirecek. Ağır metallerle dolu zehir, su kaynaklarına ve toprağa karışacaktır. Tüm Bayramiç tarım havzasının tepesinde açılacak ölüm çukuruna hayır diyoruz. Bayramiç ve Çan ilçeleri ve köyleri geçimini, marka olmuş ürünleriyle, tarım ve hayvancılıkla sağlıyor.”

kazdağları6

‘Asıl kamu yararı tarımı yaşatmaktır’


“Cengiz Holding’in rantı uğruna, geçim kaynağımızın, yaşam alanlarımızın, köylerimizin yok edilmesini kabul etmiyoruz. Eğer bu proje gerçekleşirse Ezine peynirini, Bayramiç beyazını, Çanakkale domatesini, Bayramiç elmasını unutmak gerekecek. Asıl kamu yararı tarımı yaşatmaktır.

İklim krizini, yazın kuraklık ve kışın aşırı yağışlar ve fırtınalarla giderek daha sert bir şekilde yaşıyoruz. İklim kriziyle mücadelede en büyük savunmamız orman varlığımızdır. 1 milyona yakın ağacın katledilmek istendiği proje alanı Kazdağları ekosisteminin bir parçasıdır. Kazdağları, 72’si endemik, 1400’ün üzerinde bitki türünün ve sayısız hayvanın yuvasıdır. Avrupa ve Asya kıtaları için bu inanılmaz büyük bir biyoçeşitliliktir. Ancak ne yazık ki gözümüz gibi korumamız gereken ve kaybedersek asla geri gelmeyecek bu zenginlik, maden şirketlerini karı için kurban ediliyor.”

kazdağları7

‘Kazdağları’ndan defol Cengiz’


Bu kararı verenler kendi çocuklarının bile geleceğini düşünmüyor. Kazdağları halkı olarak bizler onların da çocukları için Kazdağları’mızı koruma mücadelemizden vaz geçmiyoruz. Kanadalı altın madeni şirketini 425 gün direnişle nasıl kovduysak, Cengiz Holding’i de Kazdağları’na sokmayacağız. Kazdağları’ndan defol Cengiz!”

kazdağları8

05 Ara 2023 - 12:54 Çanakkale- Yaşam

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çan'ın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çan'ın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çan'ın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çan'ın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.