- G:

ÇTSO ve Teknopark’tan İşbirliği Toplantısı

Çanakkale Teknopark ve Ticaret Odası, ortak projeler ve iş birliğiyle bölgesel kalkınmayı hedefliyor. Toplantıda, teknoloji ve ekonomi alanındaki iş birliğiyle ilgili detaylar ele alındı.

Çanakkale Teknopark ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası bölgesel iş birliğini güçlendirmek ve ortak projeler geliştirmek amacıyla bir toplantı düzenledi.

ÇTSO ve Teknopark’tan İşbirliği Toplantısı

Çanakkale Teknopark ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nı temsilen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yaşar Murat Aydoğdu, Genel Sekreter H. Sema Sandal ve Meclis Üyeleri ile Genç Kadın Girişimciler, Çanakkale Teknopark Yönetim Kurulu Üyeleri Doç. Dr. Erkan Bil, Sefer Kaya Üzen ve Celil Sezgin, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Genel Sekreter V. Oğuz Ünal, Kurumsal İletişim Direktörü Doç. Dr. Ali Emre Bilis katıldı.

ÇTSO ve Teknopark’tan İşbirliği Toplantısı

Her iki kurumun temsilcilerinin kendilerini tanıtmasıyla başlayan toplantıda Çanakkale Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Erkan Bil, Teknoparkın tanıtımını ve faaliyetlerini içeren bir sunum yaptı ve şunları söyledi:"2015 yılında, şehrimize teknolojik bir dinamizm katma ve Çanakkale'mizi teknolojinin, Ar-Ge’nin ve inovasyonun merkezi yapma hedefiyle yola çıktık. Bu süreçte, şehrimiz ve üniversitemizin ortak vizyonu hayati bir rol oynamıştır. Şehrin dinamikleri olarak kuruluşumuzda çok önemli rol oynayan dönemin Ticaret ve Sanayi Odası yönetimini, Ticaret Borsası’nı ve İÇDAŞ yönetimi adına Sayın Bülend Engin’i özellikle gönülden anmak gerekir" dedi ve konuşmasına Teknoparkın gelişimine vurgu yaparak devam etti: “Çanakkale Teknopark olarak, teknoloji ve inovasyon alanında önemli bir merkez haline geldik. 2015 yılında birkaç firma ile başlayan yolculuğumuz, bünyemizde barındırdığımız 70'ten fazla teknoloji firmasıyla, yazılımdan biyoteknolojiye, makineden gıdaya kadar geniş bir sektörel çeşitliliği temsil ederek büyüyor. 177 projenin tamamlandığı ve hâlihazırda 85 farklı projenin yürütülmekte olduğu Teknoparkımızda, çalışanların nitelikleri ve projelerin başarısı, Teknoparkımızın kalitesini ortaya koymaktadır. Girişimcilerimiz için kapılarımızı ardına kadar açıyoruz. Teknoloji tabanlı fikirler, doğru destekle büyük başarılara imza atabilir. Bu potansiyeli, Ön Kuluçka Merkezimiz, Kuluçka Merkezimiz ve Teknoloji Transfer Ofisimiz ile destekliyoruz. Girişimcilerimize, akademisyenlerimize ve öğrencilerimize global rekabette etkin olmaları için sürekli destek sağlıyoruz. Bu desteklerimizle, gençlerimizi ve akademisyenlerimizi, Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanına ulaşan bir bilgi ve deneyim ağına bağlıyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın Teknoparklar Performans Endeksi'nde en iyi gelişme gösteren teknopark olarak 1. sıraya yerleşmemiz, bizim için büyük bir onur. Ancak asıl başarı, burada yaratılan yenilikler ve topluma kazandırılan değerdir.” Bölgesel yatırım fonu kurulması yönünde Çanakkale Teknopark olarak yürüttükleri çalışmalar hakkında da bilgi veren Doç. Dr. Erkan Bil; “Bu fon, bölgesel kalkınmayı destekleyerek, yerel iş adamlarına yatırım fırsatları sunuyor ve Çanakkale'nin ekonomik potansiyelini artırıyor. Bununla birlikte Çanakkale Teknopark olarak bölgesel kalkınma öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu bağlamda hâlihazırda devam eden bölgesel projeler var. Bu projeler arasında özellikle Güneş Enerjisi Sistemleri, Deniz Üstü Rüzgâr Enerjisi ve Hidrojen Teknolojileri alanında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve diğer paydaşlarla yürütülen çalışmalar dikkat çekici projeler” dedi.

Etkinlik, Çanakkale Teknopark bünyesinde büyüyerek Avrupa, Orta Doğu ve Amerika pazarlarına ihracat yapan Harikalar, IT Hero ve Bionluk firmalarının kurucu ortaklarının deneyimlerini paylaştıkları sunumlarıyla devam etti ve Teknoparkın, firmaların büyümelerine nasıl katkılar sağladığı anlatıldı.

ÇTSO ve Teknopark’tan İşbirliği Toplantısı

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası heyeti ve Teknopark yönetimi, iki kurumun Çanakkale'nin ve ülkenin kalkınması adına daha fazla birlikte iş yapması gerektiği konusunda ortak bir görüşe vardı. Bu bağlamda Çanakkale Teknopark ile Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası arasında, meslek komiteleri ile odak grup toplantıları yapılarak ortak projeler geliştirilmesi kararı alındı. Toplantı, karşılıklı iş birliği fırsatlarının değerlendirildiği soru-cevap kısmı ve Çanakkale Teknoloji Geliştirme Bölgesi Hizmet Binası'nın gezilmesi, Teknoparkta firmalara sağlanan imkanların yerinde görülmesiyle son buldu.

03 Mar 2024 - 16:45 Çanakkale/ Çanakkale- Gündem

Mahreç  İlknur Çakır


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çan'ın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çan'ın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çan'ın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çan'ın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.