Gündem Gündem

17 Haziran 2022 - 12:24

Üzen: ‘Coğrafi İşaretli Ürünlerimiz En Büyük Mirasımızdır’

Üzen: ‘Coğrafi İşaretli Ürünlerimiz En Büyük Mirasımızdır’

0 0

2 hafta önce

Bayramiç Zeytinyağı ve Lapseki Şeftalisi Coğrafi İşaret Tescil Belgesi Takdim TöreniTürk Patent ve Marka Kurumunda gerçekleştirildi.

Törene Çanakkale’mizi temsilen AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Millet Vekili Bülent Turan, Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Lapseki Kaymakamı Fatih Çelikkaya, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Lapseki AK Parti İlçe Başkanı Namık Ergin, Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, Özel Kalem Müdürü Orçun Keskin, Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ, Bayramiç İlçe Tarım Müdürü İbrahim Çobanoğlu, Lapseki İlçe Tarım Müdürü Ali Kaçan, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya Üzen, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, Lapseki Ziraat Odası Başkanı İsmail Sevim, Bayramiç Ziraat Odası Meclis Başkanı Yücel Çayıroğlu, Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Üyesi ve S.S.Saçaklı Köyü Tarımsal Koop. Başkanı Natık Civir, S.S.Pıtıreli Köyü Tarımsal Kalkınma Koop. Başkanı Ramazan Algül, Bayramiç Zerdalilik Köyü Muhtarı Adem Örnek, Bayramiç Camikebir Mahallesi Muhtarı Nurettin Atmaca katıldı.

TÜRKPATENT Başkan V. Cemil Başpınar tarafından Coğrafi İşaret Tescil Belgelerinin takdim edildiği tören ile ilgili Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S. Kaya Üzen şunları belirtti; Dünya üzerinde coğrafi işaretli yaklaşık 10 bin ürün ve 200 milyar dolarlık pazar büyüklüğü bulunuyor. Diğer ürünlere kıyasla katma değeri çok yüksek olan coğrafi işaretli ürünler, ihracat payının yüksekliği dolayısıyla da ülke ekonomileri için büyük önem taşıyor” dedi.

 

“COĞRAFİ İŞARETLER YEREL EKONOMİYİ AYAKTA TUTUYOR”

Coğrafi işaretlerin, ürünlerin özgünlüğünü tescilleyerek, yerel ürünlere ayırt edici nitelikler kazandırdığını vurgulayan Başkan Kaya Üzen, “Coğrafi işaretlerimiz, kırsal kalkınma ve yerinde istihdam sağlayan geleneksel üretim biçimleriyle yerel ekonomiyi ayakta tutarken, üreticilerimize de rekabet üstünlüğü sağlıyor. Coğrafi işaret tescilli ürünler, aynı özellikteki benzerlerine kıyasla yaklaşık 2 kat daha yüksek fiyatla pazarda alıcı bulabiliyor. Çanakkale’miz ürün çeşitliliği açısından müthiş bir zenginliğe sahip. İl olarak bizlerde bu değerlerimizi coğrafi işaretlerle koruyarak tescilli ürün sayımızı 10’a yükseltmenin gururunu yaşıyoruz. Halen başvurusu devam eden ürünlerimizin işlemleri de devam etmektedir. İnşallah alınacak yeni coğrafi işaret tescilleriyle, bu ürünlerimizin hem kent ekonomisine daha fazla katkıda bulunmasını hem de Çanakkale’mize özgü değerlerin koruma altına alınmasını hep birlikte sağlamış olacağız. Birliğimizin himayesinde İlimizde markalaşma niteliğine sahip ürünlerimize Coğrafi işaret tescilinin alınması çalışmalarında kurum olarak her zaman desteğe hazırız” dedi.

“HEDEFİMİZ ÜRÜNLERİMİZİ AVRUPA BİRLİĞİ’NDE DE TESCİL ETTİRMEK”

Çanakkale’nin sahip olduğu kendine has lezzetleri, tarihi ve kültürel çeşitliliğiyle, Türkiye’nin en zengin şehirlerinden biri olduğunun altını çizen Başkan Kaya Üzen, “Coğrafi işaretli ürünlerimiz, kültürel zenginliğimizi yaşatıp gelecek kuşaklara aktaran en büyük mirasımızdır. Bu mirası koruyup sahip çıkmak da hepimizin görevidir. Bundan sonraki hedefimiz, Çanakkale’nin coğrafi işaretli ürün sayısını artırarak ürünlerimizi Avrupa Birliği’nde de tescil ettirmektir” ifadelerini kullandı.

Borsa Başkanı Kaya Üzen, sözlerini şöyle sürdürdü: Bugün Bayramiç Ziraat Odamızın ve Lâpseki Ziraat Odamızın çalışmaları neticesinde Bayramiç Zeytinyağı ve Lâpseki Şeftalisi coğrafi işaret belgesi ile taçlandırıldı. Coğrafi işaretin alınmasında Başta Sayın Valimiz İlhami Aktaş, Grup Başkan Vekilimiz Bülent Turan, Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanımız Cemil Başpınar, Bayramiç Ziraat Odası Başkanımız İsmail Pehlivan ve Lâpseki Ziraat Odası Başkanımız İsmail Sevim olmak üzere emeği olan katkı sunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

E-Posta : info@caninsesi.com.tr

Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz. Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz...