Gündem Gündem

19 Haziran 2022 - 17:30

TAŞIMACILIKTA CEP DELİK CEPKEN DELİK

TAŞIMACILIKTA CEP DELİK CEPKEN DELİK

0 0

7 gün önce

Çan’da şehir içi yolcu tarifelerinde yakın biz zamanda zam uygulamasına gidildi. Vatandaşlar ülke genelinde yapılan zamlardan bıkarken taşımacılık sektörü temsilcileri de masraf giderlerinin altında ezildiklerini ifade etti. Mazot fiyatlarına ardı ardına yapılan zamlardan sonra can çekişmeye başlayan taşımacılık sektörü temsilcileri tarifeye yansıyan zamların kendilerinden kaynaklanmadığını belediye tarafından denetimli olarak bir tarife değişikliği yapıldığının altını çizdi. Minibüs hattında ilk durak ile son durak arasında 30 km olduğunu belirten Çan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Orhan Olgun, ‘Minibüsçüler 224 lira para toplayıp 348 liraya mazot alıyorsa herkesin şapkasını çıkartıp düşünmesi lazım’ dedi.

‘KAFAMIZA GÖRE ZAM YAPMIYORUZ’

Çan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Orhan Olgun, şehir içi minibüs fiyatlarını ya da ticari taksilerin ücret tarifelerine gelen zamları kendilerinin rastgele belirlemediğini, sektörün de ardı ardına yapılan zamlarla zor zamanlar yaşadığını ifade etti. Olgun, vatandaşlar kadar sektöründe sıkıntılar çektiğine vurgu yaparak, ‘Sanayiye giden bir arabanın yağ değişimi 4 bin liradan başlıyor. Tabi bu arabadan arabaya değişiyor. Araçların bakım masrafları da az değil. Sektör olarak bizde zor durumdayız. Bu zam farkı alırken biz de rica minnet alıyoruz. Kafamıza göre bir zam uygulamıyoruz. Belediyeler tarafından denetimli oluyor. T plakalar ve şehir içi halk minibüsleri bunlar belediyelerden alıyorlar ücret tarifelerini. Her şey denetimli yani fiyatlarda bizim yaptığımız bir şey yok. Minibüslere yapılan bir liralık zam bizim cebimize girmiyor’ dedi.

MİNİBÜSÇÜLER ZAMLARA YENİLDİ

Minibüs şoförlerine vatandaşlar tarafından tepki gösterilmesinin yersiz olduğunu söyleyen Başkan Olgun, ‘Bir otobüs şoförü sabahın altı buçuğunda arabasına biniyor, akşama kadar dolaşıyor. Hat içinde 30 km yol yapıyor. 224 lira para toplayıp 348 liraya mazot alıyor aracına. Üstelik bu sadece mazot gideri, gün içinde yediği içtiği yok daha. 120 lirayı cebinden karşılıyor. Detaya girmeden sadece mazot üzerinden bu hesabı yaptık.  Tüm giderleri katarsak içinden çıkılmaz bir hal alıyor.  Bu zamlarla özellikle şehir içi minibüslerini baz alırsak kurtarmıyor’ diye konuştu.

‘SEKTÖR OLARAK BÜYÜK FEDAKARLIK EDİYORUZ’

Ticari taksilerde de aynı sıkıntıyı yaşadıklarını ifade eden Çan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası üyeleri, tarifelerin günümüz zamlarına karşılık normalin altında olduğunu vurguladı. Çan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası üyeleri ‘Örneğin hastaneden bir yolcunun Seramik Mahallesi’ne gidip gelmesi yaklaşık olarak 10 km. Kilometrede en iyi araç 1.90 kuruş yakıyor. Şu anki mazot fiyatlarıyla bu 10 km’de 23 lira yakıta tekabül ediyor. Taksiciler zaten 30 liraya götürüyor vatandaşı. Yani yolcuyu 7 liraya taşımış oluyoruz. Bu çok komik bir rakam. Bu sektörde çok fazla sıkıntı çekiyoruz. Bizde bu sektör temsilcileri olarak çok fazla fedakârlık yapıyoruz. Ama biz de oda olarak bu zamlarla başa çıkamıyoruz. Dahası yeri geliyor cebimizden harcıyoruz’ dedi.

E-Posta : info@caninsesi.com.tr

Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz. Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz...