Gündem Gündem

22 Haziran 2022 - 12:36

Kadın Örgütleri İsyan Etti

Kadın Örgütleri İsyan Etti

0 0

4 gün önce

Muğla’da, Pınar Gültekin’i canice katleden Cemal Metin Avcı’ya verilen ceza tüm ülkede tepkilere yol açtı. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası beklenen davada çıkan sonuca isyan eden STK’lar Çanakkale’de İskele Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenledi. Çanakkale Feminist Dayanışma’nın çağrısıyla bir araya gelen kadın örgütleri Pınar Gültekin cinayeti davasında Cemal Metin Avcı’nın cezasında “haksız tahrik indirimi” kararını protesto etti.

‘Pınar Gültekin İsyanımızdır!’, ‘İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz’ yazılı dövizlerle İskele Meydanı’nda eylem yapan kadın örgütleri Pınar Gültekin nezninde öldürülen bütün kadınlar için bir araya geldi. Eylemde konuşan kadın örgütleri, ‘Dönüp bakınca yüce Türk Ceza Kanunu’nda ufak değişikliklerle aslında gerçekliğe erişebileceğimizi görüyoruz. Mesela neyin haksız tahrik kabul edilebileceğine yönelik maddelerde kısaca erkeğe itaat etmeme başlığı koyulsa eminim bu tip kararları veren hukukçuların işleri daha kolay olacaktır’ dedi.

Hukuk Tarihinin Utançları Arasında

Yapılan basın açıklamasında, “Erkek adaletin kadın katillerini ödüllendirdiği ülkemizde dün Pınar Gültekin’i katleden fail Cemal Metin Avcı ve kardeşi Mertcan Avcı “Canavarca hisle öldürmek”, failin annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı Eda K. İle ortağı Şükrü Gökhan O. İse “Suç delillerini gizlemek” suçundan yargılandı. Mahkeme 23 aydır tutuklu failin ağırlaştırılmış müebbet cezasını haksız tahrik indirimiyle 23 yıla düşürdü; aynı davada yargılanan diğerleri için ise beraat kararı verildi. Şaşırdık mı? Şaşırmadık. Karar hukuk tarihinin büyük utançları arasında yer alacaktır. Pınar’ı önce odunla, sonra kömürle, en son yakamayınca benzinle yakan bir caniye haksız tahrik indirimi uygulandı. Bunun bir hafta öncesinde Danıştay mahkemesinde İstanbul Sözleşmesi’ni savunan avukat arkadaşlarımıza bakarken kabaran göğüslerimiz bu kez öfkeyle dolup içimize sığmaz hale geldi. Gözlerimiz katilin “İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırıldığı iyi oldu” sözlerini gördü, “Pınar namusumu kirletti, benim vicdanım rahat” sözlerini gördü. Erkek adalet bir kez daha bir avuç katilin hayatını kurtarıp, kadın cinayetleri söz konusu olduğunda adaletin nasıl da rafa kaldırılabileceğini göstermiş oldu.

E-Posta : info@caninsesi.com.tr

Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz. Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz...