Siyaset Siyaset

21 Haziran 2022 - 16:13

Harun Arslan Şaşırtmadı

Harun Arslan Şaşırtmadı

0 0

1 hafta önce

 

Adı ‘Rüşvet ve İrtikap’ suçlamasıyla anılan Belediye Başkanı Bülent Öz’ün İç İşleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırılmasının ardından boşalan başkanlık koltuğuna kimin geçeceği tartışılmadan CHP’li Harun Arslan’ın başkan vekili olarak seçileceği günler öncesinden konuşuluyordu. Ancak mecliste bir türlü 3’te 2’lik bir oy çoğunluğu sağlanamayan seçim MHP ve bağımsız adayların seçimden çekilmesiyle CHP ve Ak Parti arasında sürdü. Günlerdir kesin gözüyle bakılan bir seçimin 3’üncü tur oylamaya kadar uzaması şaşırtırken meclisin salt çoğunluğunun oyunu alan Harun Arslan ismi yanıltmadı.

 

SEÇİM 3 TUR SÜRDÜ

Harun Arslan, meclis başkanlığı görevini ‘Seçimde Şaibe Olmaması Adına’ 2’nci başkan vekili Ramazan Aydın’a meclis başkanlığını devretti. Seçimin Çan halkı için hayırlı olmasını dileyen Harun Arslan Meclis kürsüsünden inip CHP grubu sıralarına oturdu. Kapalı oylamayla alfabetik sırayla yapılan başkan vekilliği seçiminde 1’inci turda Harun Arslan 9 oy, Ak Parti meclis üyesi Burhan Yıldız 4 oy, MHP meclis üyesi Yılmaz Özen 1 oy ve bağımsız meclis üyesi ise 1oy aldılar. Ancak üye tam sayısının 3’te 2 çoğunluğuna ulaşılamadığı için ikinci oylamaya geçildi. İkinci oylamada Harun Arslan 9 oy Burhan Yıldız 4 oy, Yılmaz Özen 1 oy, Alparslan Kürşat Çetin 1 oy aldı. Meclis başkanı…3 ‘üncü tur için üyelere çağrı yaptı. Ancak MHP’nin adayı Yılmaz Özen ve bağımsız aday Alparslan Kürşat Çetin adaylıktan çekildi. 3’üncü tur oylama CHP’nin adayı Harun Arslan ve Ak Parti’nin adayı Burhan Yıldız arasında yapıldı. 3’üncü turda ise yine CHP kanadının tam oyunu alan Harun Arslan 9 Ak Partili Burhan Yıldız ise 6 oy aldı.

 

ŞEFFAFLIK VURGUSU

Salt çoğunluğun oyunu alan Harun Aralan Başkan vekili seçildi.

Başkan vekili seçimini kazanan Harun Arslan, ‘Burada yapılan vekillik seçimi sonuçlandı tarafıma teveccüh gösteren arkadaşlarıma teşekkür ederim. Demokratik hür iradelerini kullanan diğer meclis üyelerine de teşekkür ediyorum Çan Halkının menfaati için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Çan halkının menfaatini ön planda tutarak Çan’ımıza hizmet vereceğime söz veriyorum. Bu süreç Bülent Öz aklanana kadar döneceği güne kadar devam edecek devraldığımız koltuğu yüzümüzün akıyla taşıyacağız. Belediyenin kapıları her daim açıktır’ dedi. Bu seçimle birlikte Çan belediye meclisi 3 yılda bir başkan ve bir başkan vekili seçimi yapılmış oldu.

E-Posta : info@caninsesi.com.tr

Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz. Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz...