ÇİFTÇİLERE VE HAYVAN SAHİPLERİNE MÜJDE
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber
15 Aralık 2020 - Salı 16:06
 
ÇİFTÇİLERE VE HAYVAN SAHİPLERİNE MÜJDE
Tarım ve Orman Bakanlığı 14. etap Kırsal Kalkınma hibe başvurularının başladığını duyurdu.
Gündem Haberi
ÇİFTÇİLERE VE HAYVAN SAHİPLERİNE MÜJDE

ÇİFTÇİLERE VE HAYVAN SAHİPLERİNE MÜJDE
Tarım ve Orman Bakanlığı 14. etap Kırsal Kalkınma hibe başvurularının başladığını duyurdu.
Hibe başvurularına son başvuru tarihi 5 Mart 2020 olarak açıklandı.
Tarım ve Orman Bakanlığının, Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliği 21 Kasım 2020 tarih ve 31311 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğ, 1 Ocak 2021-31 Aralık 2025 tarihlerinde, kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, gelirleri artırmak ve farklılaştırmak amacıyla, kadınlar ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere gerçek ve tüzel kişilerin tarıma dayalı ekonomik faaliyetlerine yönelik yatırımları için yapılacak hibe ödemelerine ilişkin hususları kapsıyor. Buna göre, tarımsal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanması, yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme veya modernizasyonu konuları hibe destekleri kapsamında değerlendirilecek.
Projeler ilimizin her bölgesinde, yasal izinlerin alınabilmesi koşuluyla gerçekleştirilebilecektir. Ancak, il, ilçe merkezi ve mahalle, kırsal alan ayrımına göre puan alınabilecektir.
Hibede; Tarımsal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar, (Bitkisel Ürünler, Hayvansal Ürünler, Tıbbi Aromatik Ürünler, Çelik Silo, Soğuk Hava Deposu), Proje Kapsamında Yer Alan Tesislerde Kullanılmak Üzere Enerji Üretim Tesisleri, Su Ürünleri Yetiştiriciliği Yapılmasına Yönelik Yatırımlar (Deniz, İç Su Yetiştiriciliği), Hayvansal Ve Bitkisel Orijinli Gübre İşlenmesi, Paketlenmesi Ve Depolanması Yatırımları ile Tarımsal Üretime Yönelik Sabit Yatırımlar (Büyükbaş Hayvancılık Sabit Yatırımları, Küçükbaş Hayvancılık Sabit Yatırımları, Kanatlı Yetiştiriciliği Sabit Yatırımları, Sera Yatırımları (İklimlendirme, sulama ve gübreleme sistemli modern seralar), Kültür Mantarı Üretimi Sabit Yatırımları, Büyükbaş/Küçükbaş Kesimhane Yatırımları (Sadece modernizasyon yatırımı), Kanatlı Kesimhane Yatırımları hibe desteği kapsamında değerlendirilecek.
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın herhangi bir kayıt sistemine kayıtlı olan gerçek ve tüzel kişiler başvurabilecekken tüzel kişiler kapsamında Küçük Orta Ölçekli İşletme kapsamında yer alan Anonim, Limited ve Kollektif Şirketler ile Kooperatif ve Birlikler değerlendirilecek. Öte yandan Proje limitleri başvuru sahibinin özelliğine göre değişmemekte olup tüm yatırım konularına yönelik olarak Hibeye Esas Proje Tutarı; Yeni Yatırımlar için 3 milyon Lira, Tamamlama Yatırımları için 2 milyon Lira, Kapasite Artırımı Yatırımları için 1 buçuk milyon Lira, Teknoloji Yenileme/Modernizasyon Yatırımları için 1 buçuk milyon Lira Program bütçeleri KDV hariç rakamlardan oluşmakta ve yukarıda belirtilen Hibeye Esas Proje Tutarının azami 50 si hibe olarak yatırımcıya ödenecektir. Hibeye esas Proje Tutarı 250.000-TL altında olan başvurular kabul edilmeyecektir. Proje bütçesi yukarıda belirtilen limitlerin üzerinde ise kalan kısımlar yatırımcının kaynaklarından sağlanacaktır.
Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: ÇİFTÇİLERE, VE, HAYVAN, SAHİPLERİNE, MÜJDE,
Yorumlar
Haber Yazılımı